Medlemslogin

Søg

Det er ingen hemmelighed at foreningsbladet ”Karpen” er et efterspurgt blad som oser af ren nostalgi for mange danske karpefiskere. Det er desværre samtidig heller ikke nogen hemmelighed, at stigende priser på tryk af blade og brevporto for år tilbage har ført til beslutningen om at droppe foreningsbladet i sin fysiske form.

Bestyrelsen har modtaget en række henvendelser fra personer med ønske om atter engang at kunne få foreningsbladet ”Karpen” i hånden i fysisk form. 
–Bestyrelsen har vendt emnet, og på dém baggrund besluttet få trykt seneste udgave af foreningsbladet i et lille oplæg for netop at imødekomme denne efterspørgsel. –hertil skal nævnes at foreningen har fået et lille økonomisk tilskud fra 2 private investorer, som faktisk gør det muligt at få trykt bladet igen uden at dét bliver en underskudsforretning. 

Den fastsatte pris for foreningsbladet dækker kun lige akkurat omkostningerne ved at få dét trykt som softcover bog. -Indtægten fra salget af foreningsbladet vil fremadrettet gå til at få trykt et tilsvarende lille oplæg af næste udgave af foreningsbladet som forventes udgivet omkring maj/juni 2019.

Både foreningens medlemmer og ikke-medlemmer vil kunne købe foreningsbladet. -i tilfælde af stor efterspørgsel vil foreningens medlemmer have fortrinsret.

Efter ”først-til-mølle" princippet vil denne limited edition af seneste udgave af foreningsbladet trykt som softcover bog kunne købes for 100 kr. + porto hvis du er medlem, og 125 kr. + porto hvis du ikke er medlem. -Det er selvfølgelig også muligt at spare portoen væk ved afhentning hos redaktøren i Viborg, eller ved afhentning ved foreningens forestående generalforsamling(datoen meldes ud snarest muligt).

Der er kun trykt 25 eksemplarer i alt, så vent ikke for længe med at afgive din ordre! 

Ønsker du at købe et eksemplar af ”Karpen”, bedes du henvende dig til redaktøren/undertegnede enten via email: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller i en privatbesked hér på facebook.

-Nostalgi på papir-